Parish Registers & Other Registers

Copyright © 2008    WENDY KOUVARDINE
All Rights Reserved

BAPTISMS
DOGMERSFIELD

59M72  PR2 DOGMERSFIELD  CMB1695-1782

 

 

John, son of William & Rebecca Smyth born 31 July (4 o’clock in the morning)

 baptised August 21 1695

 

George, son of George & Anne TUBB, born & baptised August 18, 1695

 

Jane, daughter Charles & Jone GARDENER born November 23 & baptised December 8 1695

 

John, son of Moses & Ann READINGS born December 30 1695 & baptised February 1 1695/6

 

Jane, daughter of Daniel & Elizabeth BATCHELOR born December 29 1695 & baptised January 7 1695/6

 

Edmond, son of Edmond & Esther SMYTH born & baptised on February 4 1695

 

John, son of William & Martha SWANNE born March 24 & baptised April 27, 1696

 

William, son of William & Bridget COOK born May 25 & baptised June 8 1696

 

Thomas, son of Ralph & Sarah NEWNHAM born January 27 & baptised March 22 1696

 

Frances, daughter of Edward & Frances BARNETT born January 28 & baptised January 30 1696/7

 

John, son of Edmond & Esther SMYTH born February 12 & baptised  February 20 1696/7

 

William son of William & Ann OVER born April 6 & baptised April 24 1697

 

Alice daughter of John & Ann WEIGLY born April 4 & baptised April 26 1697

 

Daniel son of William & Martha SWANNE born September 13 & baptised October 13 1697

 

Ann daughter of William & Rebecca SMYTH baptised November 30 1698

 

Anne daughter Moses & Anne READINGS baptised November 30 1698

 

John son of William (Jun) & Anne OVER baptised March 25 1699

 

Mary daughter of Benjamin & Susan MAY baptised June 18 1699

 

Mary daughter of James & Mary SYLVESTER baptised July 15 1699

 

Daniel son of Daniel & Anne BATCHELER baptised July 30 1699

 

George son of William & Bridget COOK baptised December 31 1699

 

Sarah daughter of Ralph & Sarah NEWNHAM baptised March 23 1700

 

William son of John & Anne NASH baptised October 8 1700

 

Samuel son of Samuel & Mary CLARK baptised November 13 1700

 

Daniel son of Daniel & Anne BATCHELOR baptised November 28 1700

 

Jane daughter of George & Anne TUBB baptised November 29 1700

 

Elizabeth daughter of Edward & Frances BARNETT baptised January 23 1700/1

 

James son of William (Jun) & Anne OVER baptised February 8 1700/01

 

John son of John & Letitia GILLIAM baptised March 19 1700/01

 

William son of William SMITH baptised April 30 1701

 

Mary daughter of William & Margery GREGORY baptised June 29 1701

 

Susan daughter of Benjamin & Susan MAY baptized September 21 1701

 

Thomas son of Thomas & Jone HARDING baptized November 12 1701

 

Thomas son of Moses & Anne READINGS born December 25 1701 & baptized January 16 1701/2

 

Ann daughter of Daniel & Anne BATCHELOR born February 12 & baptized February 25 1701/2

 

Elizabeth daughter of William & Bridget COOK born Midsummer Day & baptized July 7 1702

 

Bridget daughter of Andrew & Bridget VARNDELL born June 26 & baptized July 13 1702

 

John son of Ralph & Sarah NEWNHAM baptized September 26 1702

 

Elizabeth daughter of William & Elizabeth SYLVESTER born September 28 & baptized October 3 1702

 

Anne daughter of John & Anne NASH born October blank & baptized November 17 1702

 

Mary daughter of William & Anne OVER born February 21 & baptized March 5 1702/3

 

Rebecca daughter of William & Margery GREGORY born St. Michael’s Day & baptized October 18 1703

 

William son of Daniel & Anne BATCHELOR baptized October 31 1703

 

Sarah daughter of Thomas & Jane HARDING baptized December 4 1703

 

Anne daughter of Benjamin & Susan MAY baptized January 19 1703/4

 

Phillip son of Widow HOBTROU who was brought big with child with a “pap”?

by virtue of an Act of Parliament made in that case in this parish was born & baptized March 12 1703/4  

 

Mary daughter of John & Letitia GILLIAM born April 29 & baptized May 17 1704

 

Mary daughter of John & Anne NASH born September 23 & baptized October17 1704

 

Sarah daughter of George & Anne TUBB born & baptized November 29 1704

 

Elizabeth daughter of Richard & Frances MAY born November 25 & baptized December 26 1704

 

Simon son of George & Elizabeth LEECH born November 25 & baptized December 27 1704

 

Mary daughter of Moses & Anne READINGS born February 10 & baptized March 11 1704/5

 

James son of Ralph & Susan NEWNHAM born May 9 & baptized June 7 1705

 

Anne daughter William (Jun) & Anne OVER born May 27 & baptized June 12 1705

 

Benjamin son of Benjamin & Susan MAY born January 28 & baptized February 5 1705/6

 

John son of Thomas & Jone HARDING born January 31 & baptized February 14 1705/6

 

Sarah daughter of Daniel & Anne BACHELOUR born February 7 & baptized February 10 1705/6

 

Mary daughter of Moses & Anne READINGS born March 16 & baptized April 3 1705

 

George son of William & Margery GREGORY born April 1 & baptized May 13 1706

 

Sarah daughter of John & Anne NASH born October 13 & baptized October 30 1706

 

John son of John & Mary READINGS born October 24 & baptized November 26 1706

 

Henery son of William & Anne OVER born January 22 & baptized February 12 1707

 

Susanna daughter of John & Susan HARMWOOD born & baptized February 25 1707

 

Mary daughter of John & Mary FROST born March 5 & baptized March 25 1707

 

Sarah daughter of George & Sarah CARTER born June 1 & baptized June 4 1707

 

Thomas & William twin sons of George & Elizabeth LEECH born June 21 & baptized July 8 1707

 

William son of William & Margery GREGORY born September 27 & baptized October 13 1707

 

William son of William & Mary CLARKE born September 25 & baptized November 15 1707

 

Richard son of Richard & Frances MAY baptized February 10 1707/8

 

John son of Daniel & Anne BATCHELOUR baptized April 4 1708

 

William son of John & Letitia GILLIAM baptized June 10 1708

 

William son of Thomas & Jone HARDING baptized December 14 1708

 

Elizabeth daughter of Thomas & Winifred BLAKE born April 21 & baptized April 22 1709

 

Martha daughter of John & Anne NAISH baptized April 25 1709

 

Richard son of William & Anne OVER baptized August 24 1709

 

Samuel son of Samuel & Katherine CHARRIOTT baptized September 9 1709

 

William son of William & Mary GIRDLER baptized October 30 1909

 

Anne daughter of Edward & Anne MAY baptized November 10 1709

 

Richard son of George & Elizabeth LEECH baptized January 3 1709/10

 

Edward son of Moses & Anne READINGS baptized February 26 1709/10

 

William son of John & Susan HARMWOOD baptized June 19 1710

 

William son of William & Sarah COWDEROY baptized August 22 1710

 

Mary daughter of George & Sarah CARTER baptized October 9 1710

 

Elizabeth & William twin son & daughter of William & Elizabeth SPENCER baptized February 9 1711

 

John son of Robert & Hannah TAYLOR baptized April 6 1711

 

John son of Edward & Jone READINGS baptized July 19 1711

 

Mary daughter of William & Anne OVER baptized August 8 1711

 

Elizabeth daughter of John & Mary FROST baptized November 27 1711

 

James son of Daniel & Anne BACHELOUR baptized December 12 1711

 

George son of George & Sarah CARTER baptized February 11 1711/12

 

Mary daughter of William & Mary GIRDLER baptized June 22 1712

 

Mary daughter of William & Anne BRISTOW baptized December 9 1712

 

Elizabeth daughter of William & Mary VARNDEL baptized December 11 1712

 

Edward son of George & Elizabeth LEECH baptized December 26 1712

 

Mary daughter of Rowland & Mary DRAPER baptized January 28 1712/13

 

Mary daughter of Robert & Jane HEYMAN baptized September 27 1713

 

Elizabeth daughter of William & Anne OVER baptized September 30 1713

 

Mary daughter of Richard & Mary HOLE baptized April 26 1714

 

James son of Thomas & Jone HARDING baptized May 10 1713 (sic)

 

George son of William & Mary GIRDLER baptized June 10 1714

 

Thomas son of John & Jane MAYNARD baptized June 27 1714

 

Elizabeth daughter of Moses & Elizabeth READINGS baptized September 7 1714

 

John son of John & Mary FROST baptized October 13 1714

 

Sarah daughter of Edward & Anne MAY baptized November 1 1714

 

William son of William & Mary VARNDEL baptized February 11 1714/15

 

Edward son of Ellis & Martha ST JOHN, Esq., born January 23 & baptized February 23 1714/15

 

William son of George & Sarah CARTER baptized July 6 1715

 

John son of William & Margery GREGORY baptised July 26 1715

 

Elizabeth daughter of William & Jane BRISTOW baptized November 14 1715

 

George son of William & Elizabeth SPENCER baptised December 3 1715

 

Josia son of William & Anne OVER baptized January 20 1715/16

 

Mary daughter of Thomas & Mary LONGMAN baptized January 24 1715/16

 

Anne daughter of William & Mary GIRDLER baptized January 29 1715/16

 

Robert son of Robert & Jane HEYMAN baptized February 25 1715/16

 

Mary daughter of Edward & Jane READINGS baptised July 24 1716

 

Thomas son of Edward & Anne MAY baptized September 15 1716

 

Anne daughter of John & Mary FROST baptized February 26 1716/17

 

John son of William & Mary VARNDELL baptized March 3 1716/17

 

Elizabeth daughter of Matthew & Elizabeth BROWN baptized March 3 1717

 

Sarah daughter of William & Sarah CAUDRY baptized May 9 1717

 

Thomas son of Thomas & Mary LONGMAN baptized November 8 1717

 

William son of William & Elizabeth MARCHANT baptized September 2 1718

 

Mary daughter of William & Sarah CAUDRY baptized October 10 1718

 

Sarah daughter of William & Margery GREGORY baptized July 20 1718

 

Mary daughter of Edward & Anne MAY baptized July 26 1718

 

Jane daughter of William & Mary GIRDLER baptized August 10 1718

 

Elizabeth daughter of Robert & Jane HEYMAN baptized November 1 1718

 

James son of William & Mary VARNDELL baptized January 26 1718/19

 

Goodyer son of Ellis & Martha ST JOHN Esq., baptized January 24 1718/19

 

Mathew son of Mathew & Elizabeth BROWN baptized March 14 1719

 

John son of Samuel & Frances BALDCHILD baptized July 19 1719

 

Elizabeth daughter of William & Elizabeth MARCHANT baptized May 22 1719

 

Thomas son of William & Ann OVER baptized September 26 1720

 

Rebecca daughter of Peter & Rebecca OCKLEY baptized November 5 1720

 

Daniel son of Robert & Anne HOGMAN baptized November 26 1720

 

Edward son of Edward & Joan READINGS baptised December 22 1720

 

William son of William & Ann MAY baptized February 8 1720/1

 

Thomas son of Rowland & Mary DRAPER baptised March 1 1720/1

 

Mary daughter of John & Susanna HARMWOOD baptized May 12 1721

 

Elisabeth daughter of William & Mary GIRDLER baptized May 23 1721

 

William son of Matthew & Elisabeth BROWN baptized July 29 1721

 

Peter son of Peter & Rebecca HOCKLEY baptized August 17 1722

 

Mary daughter of John & Olive READINGS baptized October 21 1722

 

William son of Nicholas & Martha WATS of Cove baptized November 8 1722

 

Thomas son of Samuel & Frances BALDCHILD baptised November 16 1722

 

Tobias son of Daniel & Jane RACKET baptised April 5 1723

 

Andrew son of Robert & Elisabeth VARNDELL baptized November 1 1723

 

Blank son of Joseph CARTER baptized November 29 1723

 

Joseph son of Joseph and blank CLERK baptized May 2 1725

 

Mary daughter of William CARTER baptized June 12 1725

 

Sarah daughter of Edward & Sarah MAY baptized October 13 1725

 

Charles son of Edward & Ann MAY baptized November 26 1725

 

Thomas son of William & Mary GIRDLER baptized December 19 1725

 

John son of Peter & Rebecca HOCKLEY baptized February 2 1725/6

 

Elisabeth daughter of William SMITH baptized June 3 1726

 

Richard son of John ROWLAND baptized June 12 1726

 

Ruth daughter of Rowland & Mary DRAPER baptised September 26 1726

 

Hester daughter of John & blank STEERS baptised January 8 1726/7

 

Thomas son of Joseph & Sarah CLERK baptized January 19 1726/7

 

John son of Edward & Sarah MAY baptised January 20 1726/7

 

Obadiah son of William COLE of St Giles Reading baptized January 29 1726/7

 

Olive daughter of John & Olive READINGS baptized February 12 1726/7

 

Susanna daughter of William & Elisabeth SEARLE baptized February 26 1726/7

 

Thomas son of John & Ann ROWLAND baptized September 22 1727

 

Elisabeth daughter of William & Elisabeth SMITH baptized October 9 1727

 

John son of Peter HOCKLEY baptized December 29 1727

 

Jane daughter of John & Ann LUNN baptized February 11 1727/28

 

Dinah daughter of Daniel & Jane RAGGET baptized March 10 1728

 

John son of John BURROWS baptized June 15 1728

 

Robert son of Nicholas & Martha WATS baptized November 3 1728

 

Moses son of John & Olive READINGS baptized November 3 1728

 

William son of William CARTER baptized March 30 1729

 

Hanna daughter of John STEER baptized September 14 1729

 

Flower & Thomas twin daughter & son of Rowland DRAPER baptized October 10 1729

 

Sarah daughter of John BURROWS  baptized January 1 1729/30

 

Mary & Elizabeth twin daughters of James CANTREL baptised January

20 1729/30

 

Ann daughter of John & Ann LUNN baptized January 30 1729/30

 

Samuel son of William & Elisabeth SMITH baptized March 15 1730

 

James son of James CANTREL was forgot to be registered when baptized August 20 1728

 

Mary daughter of John & Ann GOATLEY baptized December 28 1730

 

William son of Edward & Sarah MAY baptized March 4 1730/1

 

Mary daughter of John & Ann LUNN baptized March 28 1731

 

Elisabeth daughter of John & Olive READINGS baptized Jun 20 1731

 

John son of James & Mary CANTREL baptized December 3 1731

 

George son of Francis & Sarah BURROWS baptized May 5 1732

 

Jonathan son of Jonathan & Mary MARLOW baptized June 12 1732

 

John son of Rowland & Mary DRAPER baptized July 30 1732

 

Samuel son of William & Sarah CLERKE baptised August 3 1732

 

Sarah daughter of William & Sarah CAUDRY baptized August 19 1732

 

Elisabeth daughter of William & Elisabeth FLOWER baptized September 24 1732

 

Maria daughter of John & Ann GOATLEY baptized February 23 1732/3

 

Thomas son of John & Olive READINGS baptized April 29 1733

 

Sarah daughter of John & Ann LUNN baptized May 27 1733

 

Jemima daughter of John & Margery STEER baptized September 2 1733

 

William son of William & Mary GREGORY baptized September 9 1733

 

Sarah daughter of George & Sarah COOK baptized September 9 1733

 

William son of William & Sarah CLARK baptized November 14 1733

 

Maria daughter of Daniel & Jane RAGGET baptized January 1 1734

 

Richard son of Richard & Elizabeth SWAIN baptized June 30 1734

 

Samuel son of James & Mary CANTREL baptized July 21 1734

 

William son of Rowland & Mary DRAPER baptized August 3 1734

 

George son of William GREGORY baptized December 5 1734

 

Mary daughter of Francis HERRISS(?) baptized December 25 1734

 

Mary daughter of William CLARKE baptized December blank 1734

 

John son of John & Ann GOATLEY baptized April 2 1735

 

Mary daughter of Peter & Rebecca HOCKLEY baptized May 18 1735

 

Mary daughter of John & Mary MARLOW baptized July 24 1735

 

John son of Daniel & Sarah SWAN baptised October 7 1735

 

Elizabeth daughter of George & Sarah COOK baptized November 26 1735

 

Samuel son of Samuel & Lucy HEWET baptised June 1 1736

 

Mary daughter of William & Mary GREGORY baptized June 2 1736

 

James son of Edward & Mary MAY baptized August 1736

 

Francis son of Francis & Sarah BURROWS baptized September 27 1736

 

Richard son of Richard & Mary CRUMPLIN baptized November 14 1736

 

Thomas son of John & Ann LUNN baptized February 6 1736/7

 

Sarah daughter of William & Sarah CLERKE baptized June 3 1737

 

Elisabeth daughter of Jonathan & Mary MARLOW baptized July 14 1737

 

William son of John & Sarah GOATLEY baptized August 7 1737

 

Henry Pawlet son of Pawlet ST JOHN Esq. & Lady TYNTE baptized August 16 1737

 

Daniel son of Daniel & Sarah SWAN baptized November 25 1737

 

William son of Jacob & Elisabeth BALDWIN baptized November 28 1737

 

William son of James & Mary CANTREL baptized February 19 1737/8

 

Sarah daughter of Peter & Rebecca HOCKLEY baptized February 26 1737/8

 

Joan daughter of Richard & Mary DRAPER baptized March 13 1738

 

Ann daughter of William & Elisabeth FLOWER baptized May 8 1738

 

William son of William & Ann GIBLET baptized May 23 1738

 

Henry son of Richard & Mary CRUMPLIN baptized June 20 1738

 

Edward son of Edward & Mary MAY baptized July 24 1738

 

Sarah daughter of John & Elisabeth GREGORY baptized August 5 1738

 

Thomas son of Henry & Priscilla SMITH baptized August 6 1738

 

Mary daughter of John & Mary GILLIAM baptized August 21 1738

 

Daniel son of Jonathan & Mary MARLOW baptized October 19 1738

 

William son of Robert & Elisabeth ANTERTON baptized October 23 1738

 

Hannah daughter of William & Mary GREGORY baptized January 25 1738/9

 

Elisabeth daughter of William & Sarah CLERKE baptized January 29 1738/9

 

Elliott John son of Paulet ST JOHN Esq & Lady TYNTE baptized February 16 1738/9

 

Sarah daughter of John & Ann LUNN baptized April 5 1739

 

Ann daughter of John & Ann GOATLEY baptized May 2 1739

 

Ann daughter of John & Ann MAY baptized July 19 1739

 

Sarah daughter of Daniel & Sarah LUNN baptized December 26 1739

 

Hannah daughter of Jonathan & Mary MARLOW baptized January 14 1739/40

 

Mary daughter of Thomas & Mary LODGE baptized February 12 1739/40

 

John son of William & Mary GREGORY baptized March 24 1740

 

John son of Pawlet ST JOHN Esq & Lady TYNTE baptized May 15 1740

 

Thomas son of William & Ann GIBLET baptized May 27 1740

 

Jane daughter of Thomas & Jane SUTTON baptized July 16 1740

 

Thomas son of Thomas & Elisabeth GREGORY baptized July 22 1740

 

Hannah daughter of John & Jane ALEXANDER baptized September 3 1740

 

Mary daughter of Richard & Mary CRUMPLIN September 28 1740

 

William son of George & Elisabeth SPENCER baptized October 5 1740

 

Winifred daughter of William & Sarah CLERKE baptized November 30 1740

 

Jane daughter of Samuel & Lucy HOWET baptized January 28 1740/1

 

Sarah daughter of Jonathan & Mary MARLOW baptized March 15 1741

 

Joseph son of Joseph & blank GIBLET baptized March 29 1741

 

Mary daughter of John & Mary LODGE baptized April 16 1741

 

James son of Edward & Sarah MAY baptized June 12 1741

 

John son of John & Ann MAY baptized August 16 1741

 

William son of Richard & Martha BENNETT baptized September 20 1741

 

Mary daughter of George & Sarah COOK baptized December 3 1741

 

William son of John & blank TAYLOR baptized December 23 1741

 

Elisabeth daughter of John & Ann LUNN baptized January 10 1741/2

 

Mary daughter of Pawlet ST JOHN Esq & Lady TYNTE baptized February 12 1741/2

 

Mary daughter of Edward & Mary MAY baptized March 14 1742

 

George son of John & Ann GOATLEY baptized April 11 1742

 

Elisabeth daughter of Thomas & Mary LODGE baptized April 30 1742

 

Richard son of Richard & Martha BULLOCK baptized May 18 1742

 

Sarah daughter of Cornelius & Mary KNIGHT baptized June 27 1742

 

Ann daughter of Thomas & Jane SUTTON baptized September 12 1742

 

Mary daughter of Daniel & Sarah SWAN baptized September 21 1742

 

Ann daughter of Richard & Ann CRUMPLIN baptized October 17 1742

 

Thomas son of Thomas & Mary LODGE baptized November 9 1742

 

Betty daughter of William & blank CLERKE baptized March 13 1743

 

Susanna daughter of Joseph & Ann GIBLET baptized April 10 1743

 

Thomas son of Samuel & Lucy POULTER baptized May 24 1743

 

Ann daughter of George & Sarah COOK baptized June 10 1743

 

James son of William & Ann GIBLET baptized June 12 1743

 

Oliver son of Pawlet ST JOHN Esq & Lady TYNTE baptized August 16 1743

 

Michael son of John & Mary HALL baptized April 29 1744

 

Ann daughter of Thomas & Mary LODGE baptized August 21 1744

 

Martha daughter of Jonathan & Mary MARLOW baptized September 9 1744

 

James son of Widdow SWAN baptized November 18 1744

 

George son of John & Ann MAY baptized December 30 1744

 

Ann daughter of Daniel & Sarah SWAN baptized January 13 1744/5

 

John son of Richard & Mary CRUMPLIN baptized January 27 1744/5

 

Richard son of John & Ann GOATLEY baptized February 24 1744/5

 

Elisabeth daughter of John & Elisabeth VARNDELL baptized March 2 1744/5

 

Edward son of Pawlet ST JOHN Esq & Lady TYNTE baptized August 12 1745

 

Susan daughter of Richard & Elisabeth OVER baptized October 27 1745

 

Elisabeth daughter of Thomas & Jane SUTTON baptized November 17 1745

 

Thomas son of Jonathan & Mary MARLOW baptized December 1 1745

 

Catherine daughter of James & Mary POULTER baptized December 1 1745

 

Elisabeth daughter of Edward & Mary ANDERSON baptized December 26 1745

 

James son of Cornelius & Mary KNIGHT baptized December 27 1745

 

John Alexander son of Thomas & Mary LODGE baptized February 28 1745/6

 

Sarah daughter of William & Mary GREGORY baptized March 9 1745/6

 

Sarah daughter of John & Ann MAY baptized December 28 1746

 

Thomas son of John & Ann GOATLEY baptized January 4 1746/7

 

Mary daughter of William & Sarah TAPLIN baptised March 16 1747

 

Philip son of Jonathan & Mary MARLOW baptized March 22 1747

 

Martha daughter of Richard & Martha BULLOCK baptized April 2 1747

 

James son of Thomas & Mary LODGE baptized April 6 1747

 

William son of Richard & Mary OVER baptized July 5 1747

 

Elisabeth daughter of Richard & Mary CRUMPLIN baptized July 26 1747

 

Mary daughter of John & Mary GIRDLER baptized September 20 1747

 

John son of Jonathan & Mary MARLOW baptized August 13 1748

 

Dinah daughter of William & Sarah CLERKE baptized September 12 1748

 

John son of Francis & Mary BERKSHIRE baptized November 11 1748

 

Jane daughter of James & Mary POULTER baptized December 4 1748

 

Sarah daughter of John & Sarah WELCH baptized December 27 1748

 

Thomas son of Richard & Elisabeth OVER baptized January 1 1748/9

 

James son of John & Ann MAY baptized January 8 1748/9

 

William son of Pawlet ST JOHN Esq & Lady TYNTE baptized March 4 1748/9

 

John son of John & Mary ALEXANDER baptized April 5 1749

 

Mary daughter of William & Mary HARMWOOD baptized May 16 1749

 

Elisabeth daughter of Thomas & Mary LODGE baptized May 23 1749

 

William son of William & Sarah TAPLIN baptized June 12 1749

 

James son of James & Sarah BARNHAM baptized July 11 1749

 

Elisabeth daughter of Elisabeth HAWKINS baptized October 8 1749

 

Sarah daughter of John & Elisabeth VARNDELL baptized December 3 1749

 

Ria daughter of John & Ann GOATLEY baptized December 11 1749

 

James son of Samuel & Lucy HEWET baptized April 20 1750

 

Mary daughter of Francis & Mary BURROWS baptized May 15 1750

 

John son of Jon & Sarah WELCH baptized August 10 1750

 

Thomas son of Richard & Mary CRUMPLIN baptized September 30 1750

 

Ann daughter of John & Mary GIRDLER baptized November 25 1750

 

George son of William & Sarah KNIGHT baptized December 23 1750

 

Sarah daughter of Thomas & Mary LODGE baptized December 31 1750

 

Thomas son of Francis & Mary BERKSHIRE baptized February 3 1750/1

 

Josias son of Richard & Elisabeth OVER baptized April 28 1751

 

Henry son of Jonathan & Mary MARLOW baptized at Odiham February 12 1751/2

 

Joseph son of James & Sarah BARNHAM baptized March 4 1751/2

 

James son of James & Mary POULTER baptized March 15 1752

 

Francis son of Francis & Mary BURROWS baptized March 31 1752

 

Jane daughter of Thomas & Jane SUTTON baptized August 16 1752

 

John son of John & Mary GIRDLER baptized October 5 1752

 

Hannah daughter of John & Jane VINDEN baptized October 17 1752

 

Jane daughter of Thomas & Mary LODGE baptized October 18 1752

 

John son of John & Sarah GREGORY baptized March 10 1753

 

Thomas son of Samuel & Elisabeth HEWET baptized April 24 1753

 

William son of Richard & Mary CRUMPLIN baptized August 12 1753

 

William son of John & Dinah GILLAM baptized December 7 1753

 

Thomas son of John WELCH & Mary GIBLET baptized January 20 1754

 

John son of Thomas & Mary LODGE baptized March 18 1754

 

John son of John & Jane VINDEN baptized March 27 1754

 

Edward son of John & Sarah WELCH baptized April 15 1754

 

William son of Francis & Mary BURROWS baptized April16 1754

 

John son of James & Sarah BARNHAM baptized May 24 1754

 

Elisabeth daughter of Richard & Elisabeth OVER baptized September 8 1754

 

Betty daughter of Samuel & Betty HEWET baptized April 1 1755

 

Betty daughter of James & Mary JOHNS baptized April 6 1755

 

Jenny daughter of John & Jane VINDEN baptized September 28 1755

 

William son of John & Sarah WELCH baptized October 10 1755

 

William son of John & Sarah GREGORY baptized January 20 1756/7

 

George son of James & Mary POULTER baptized March 7 1756/7

 

Letitia daughter of John & Dinah GILLAM baptized March 26 1757

 

John son of Francis & Mary BURROWS baptized May 28 1757

 

Thomas son of Nicholas & Ann BOON baptized February 16 1757/8

 

Jane daughter of John & Sarah WELCH baptized February 28 1757/8

 

Hannah daughter of John & Elisabeth VARNDELL baptized April 3 1758

 

Sarah daughter of William & Lydia COOK baptized June 8 1758

 

Sarah daughter of James & Sarah BARNHAM baptized August 26 1758

 

Hannah daughter of James & Mary JOHNS baptized September 4 1758

 

John son of John & Elisabeth VARNDELL baptized November 12 1758

 

George son of James & Mary JOHNS baptized December 25 1759

 

Sarah daughter of John & Elisabeth SORAMMEL baptized April 12 176-

 

Mary daughter of William & Lydia COOK baptized May 21 1760

 

Elisabeth daughter of William & blank EGAR baptized May 26 1760

 

Elisabeth daughter of John & Sarah WELCH baptized May 26 1760

 

Ann daughter of Francis & Mary BURROWS baptized August 10 1760

 

Mary EDWARDS daughter of Henry HAWKINS & Mary EDWARDS baptized August 15 1760

 

George son of George & Mary GREGORY baptized January 25 1761

 

John son of Nicholas & Ann BOON baptized April 2 1761

 

Elisabeth daughter of James & Martha LOVELOCK baptized May 20 1761

 

Hester daughter of Thomas & Jemmima LUNN baptized June 14 1761

 

George son of John & Sarah BOWER baptized July 19 1761

 

Sarah daughter of John & Ann MAY baptized November 5 1761

 

William son of William & Sarah CULVER baptized November 25 1761

 

James son of James & Mary JOHNS baptized February ? 1761

 

Jane daughter of John & Mary ALEXANDER baptized February 28 1761

 

Ann daughter of John & Sarah WELCH baptized March 21 1762

 

Elisabeth daughter of Thomas & Mary BROWN baptized March 23 1762

 

William son of Edward & Hannah MAY baptized May 12 1762

 

Lydia daughter of William & Lydia COOK baptized May 26 1762

 

John son of John & Dinah GILLAM baptized June 1 1762

 

Lettitia daughter of Thomas & Mary GREGORY baptized June 6 1762

 

William son of George & Mary GREGORY baptized September 26 1762

 

Ann daughter of Thomas & Jemima LUNN baptized November 21 1762

 

Thomas son of Francis & Mary BURROWS baptized December 5 1762

 

Thomas son of William and blank EGAR baptized February 27 1762/3

 

William son of Thomas & Winifred SMITH baptized March 11 1762/3

 

Betty daughter of John & Mary GIRDLER baptized September 4 1763

 

John son of John & Jenny CRANFORD baptized October 16 1763

 

William son of William & Lydia COOK baptized January 16 1763/4

 

Hannah daughter of James & Mary JOHNS baptized January 22 1764

 

Ann daughter of John & Ann SHACKLEFORD baptized March 1 1764

 

William son of James & Ann FREEMAN baptized May 11 1764

 

William son of Thomas & Mary GREGORY baptized August 12 1764

 

James son of John & Ann MAY baptized September 7 1764

 

Charlotte daughter of Thomas & Jemima LUNN baptized November 16 1764

 

Barnard son of Dinah ASHTON baptized December 9 1764

 

Jane daughter of Thomas & Elisabeth TAPLIN baptized February 24 1764/5

 

William son of John & Mary TAPLIN baptized April 21 1765

 

Elisabeth daughter of Thomas & Elisabeth BYDE baptized May 12 1765

 

William son of John & Mary GIRDLER baptized May 26 1765

 

Sarah daughter of Thomas & Mary BROWN baptized May 28 1765

 

Edward son of Edward & Elisabeth MAY baptized June 11 1765

 

Robert son of George & Mary GREGORY baptized December 18 1765

 

Job son of James & Martha LOVELOCK baptized December 29 1765

 

Lucy daughter of John & Jane CRANFORD baptized March 2 1766

 

Elisabeth daughter of Thomas & Elisabeth NAISH baptized June 22 1766

 

George son of William & Lydia COOK baptized July 23 1766

 

Frank son of Thomas & Ann FREEMAN baptized August 31 1766

 

Frances daughter of John & Sarah WELCH baptized August 31 1766

 

Thomas son of Thomas & Elisabeth TAPLIN baptized September 14 1766

 

Samuel son of Edward & Elisabeth MAY baptized October 1 1766    

 

 

Copyright © 2008    PAULINE JACKSON
All Rights Reserved

Year Mon Day Forename Surname Father Mother Surname Abode Occupation    
1813 Jan 3 Marianne COOK Francis Maria COOK Pilcot Farmer    
1813 Feb 14 Richard CRANFORD George Elizabeth CRANFORD Duckery Labourer    
1813 Feb 28 Anne TURNER James Maria TURNER Grubbs Labourer    
1813 Mar 28 Thomas SMITH Thomas Hannah SMITH Crookham Soldier    
1813 Apr 18 Timothy GOATLEY John Elizabeth GOATLEY Pilcot Miller    
1813 Jun 6 Francis LUNN Daniel Sophia LUNN Pilcot Thatcher    
1813 Aug 8 Susanna CUMPLIN Henry Martha CUMPLIN Park Gate Odiham Labourer    
1813 Oct 24 Harriet Elizabeth PIPER William Harriet PIPER Bagwell green Bailiff    
1814 Feb 13 Thomas FREEMAN James Sarah FREEMAN Pilcot Sawyer    
1814 Feb 20 George PRISEMAN John Elizabeth PRISEMAN Pilcot Labourer    
1814 Aug 7 Richard COOK John Charlotte COOK Spratt's Hatch Bailiff    
1814 Oct 23 George TURNER James Mary TURNER Grubbs Labourer    
1815 Feb 6 Paulet Henry MILDMAY Paulet Wyndham H M MILDMAY Dogmersfield Park Esquire    
1815 Feb 26 Marianne FERGUSON James Sarah FERGUSON Pilcot Labourer    
1815 Mar 19 Mary CRANFORD George Elizabeth CRANFORD Duckery Labourer    
1815 May 7 Charles GALE Charles Harriet GALE Flood Farm Farmer    
1815 May 21 Louisa LUNN Daniel Sophia LUNN Pilcot Thatcher    
1815 Jul 30 Henry CUMPLIN Henry Martha CUMPLIN Park Gate Odiham Labourer    
1815 Oct 29 Sarah CUMPLIN Thomas Mary CUMPLIN Pilcot Victualler    
1816 Jan 31 Anne POPE Baseborn Anne POPE Pilcot Servant    
1816 Apr 14 Rachel FERGUSON James Sarah FERGUSON Pilcot Labourer    
1816 May 5 Mary FERGUSON George Mary FERGUSON Spratt's Hatch Labourer    
1816 Jul 4 Harriet   GALE Charles Harriet GALE Flood Farm Farmer    
1816 Jul 14 Henry CUMPLIN William Elizabeth CUMPLIN Pilcot Sawyer    
1816 Sep 1 Samuel ALLEN Baseborn Sarah ALLEN Pilcot Labourer    
1816 Sep 15 Francis (son) CUMPLIN Francis Anne CUMPLIN Pilcot Servant    
1816 Nov 10 Eliza TURNER James Sarah TURNER Grubbs Labourer    
1816 Nov 24 Anne FREEMAN James Sarah FREEMAN Pilcot Labourer    
1816 Dec 8 Marianne CUMPLIN William Letitia CUMPLIN Pilcot Servant    
1817 Apr 27 Sarah LOVELOCK James Elizabeth LOVELOCK Pilcot Blacksmith    
1817 Jun 1 Susan  LUNN Daniel Sophia LUNN Pilcot Thatcher    
1817 Jul 27 Sarah GREGORY Stephen Jane GREGORY Pilcot Labourer    
1817 Aug 10 Benjamin CRUMPLIN Thomas Mary CRUMPLIN Pilcot Victualler    
1817 Aug 24 Elizabeth CRANFORD George Elizabeth CRANFORD Duckery Labourer    
1817 Oct 26 Henry FERGUSON George Mary FERGUSON Spratt's Hatch Labourer    
1817 Dec 7 James CUMPLIN Francis Anne CUMPLIN Pilcot Servant    
1818 Feb 1 Annie FERGUSON James Sarah FERGUSON Pilcot Labourer    
1818 Feb 15 Jane PRETTY William Jane PRETTY Pilcot Labourer    
1818 Mar 15 Harvey George MILDMAY Paulet Wyndham H M MILDMAY Dogmersfield Park Esquire B Apr 1817  
1818 Mar 22 Charles CARMAN? Robert Sarah CARMAN? Brompton, Middx Coachman    
1818 May 10 Anna Maria Jane MILDMAY Paulet Wyndham H M MILDMAY Dogmersfield Park Esquire    
1818 Jun 17 Richard CRUMPLIN Henry Martha CRUMPLIN Park Gate Odiham Labourer    
1818 Aug 24 Emma SMITH John Esther SMITH Flood Farm Farmer    
1819 Jan 17 Emma CUMPLIN Thomas Mary CUMPLIN Pilcot Victualler    
1819 Apr 9 Henry PIPER William Hannah PIPER Bagwell green Bailiff    
1819 Apr 11 Thomas FERGUSON James Sarah FERGUSON Spratt's Hatch Labourer    
1819 May 9 Charles CUMPLIN Francis Anne CUMPLIN Pilcot Footman    
1819 Jun 27 Elizabeth FERGUSON George Mary FERGUSON Poulter's Labourer    
1819 Jun 27 Henry LUNN Daniel Sophia LUNN Pilcot Thatcher    
1819 Jul 18 Martha MAY Tobias Elizabeth MAY Pilcot Bricklayer    
1820 Jan 16 Anne CRANFORD George Elizabeth CRANFORD Duckery Labourer    
1820 Mar 19 Hannah FREEMAN James Sarah FREEMAN Pilcot Labourer    
1820 Apr 23 George GREGORY Stephen Jane GREGORY Pilcot Labourer    
1820 Apr 30 Harriet   TURNER James Maria TURNER Grubbs Labourer    
1820 May 21 Henry POULTER Benjamin Mary POULTER Hawley's Blacksmith    
1820 May 28 Josiah CUMPLIN Thomas Mary CUMPLIN Pilcot Victualler    
1820 Jul 9 Charles Arundel MILDMAY Paulet Wyndham H M MILDMAY Dogmersfield Park Esquire    
1820 Aug 17 Emma PRETTY William Jane PRETTY Pilcot Labourer    
1820 Nov 12 George CRUMPLIN Francis Anne CRUMPLIN Pilcot Servant    
1821 Feb 18 John CUMPLIN Henry Martha CUMPLIN Park Gate Odiham Labourer    
1821 Feb 25 David FERGUSON James Sarah FERGUSON Spratt's Hatch Labourer    
1821 May 20 James MAY Tobias Elizabeth MAY Pilcot Bricklayer    
1821 Aug 12 Louisa SMITH John Esther SMITH Flood's Farm Farmer    
1821 Nov 4 Elin  (a son) FERGUSON George Mary FERGUSON Poulter's Labourer    
1821 Nov 4 Caroline Amelia LUNN Daniel Sophia LUNN Pilcot Thatcher    
1821 Dec 29 Elizabeth HOLDAWAY Daniel Jane HOLDAWAY Poulter's Labourer    
1822 Jan 20 James CRANFORD George Elizabeth CRANFORD Duckery Labourer    
1822 Feb 3 Jane CUMPLIN Thomas Anne CUMPLIN Pilcot Servant    
1822 Jul 28 James GREGORY Stephen Jane GREGORY Pilcot Labourer    
1822 Sep 22 James CUMPLIN Thomas Mary CUMPLIN Pilcot Victualler    
1822 Oct 20 Martha SMITH John Esther SMITH Flood's Farm Farmer    
1822 Dec 1 Jane Sarah PIPER William Harriet PIPER Bagwell green Bailiff    
1822 Dec 22 William PRETTY William Jane PRETTY Pilcot Labourer    
1823 Feb 16 Harriet   CUMPLIN Francis Jane CUMPLIN Pilcot Servant    
1823 Mar 14 Timothy FREEMAN James Sarah FREEMAN Pilcot Labourer    
1823 Mar 14 Martha HOLDAWAY Daniel Jane HOLDAWAY Poulter's Labourer    
1823 Mar 14 William CROSS James Sarah CROSS Farnham Lodge Labourer    
1823 Apr 13 Margaret FERGUSON James Sarah FERGUSON Pilcot Labourer    
1823 Apr 13 Charles COLLIS William Maria COLLIS Pilcot Labourer    
1823 Jul 8 Anne CRUMPLIN Henry Martha CRUMPLIN Pilcot Labourer    
1823 Jun 8 William COOK William Sarah COOK Crookham Farmer    
1823 Dec 28 Thomas PRICE? William Anne PRICE? Pilcot Labourer    
1823 Dec 28 Stephen LOVELOCK James Elizabeth LOVELOCK Pilcot Blacksmith    
1824 Jan 11 Sophia LOVELOCK James Sarah LOVELOCK Pilcot Labourer    
1824 Feb 8 Charlotte MILDMAY Paulet Wyndham H M MILDMAY Dogmersfield Park Esquire M.P.  
1824 Feb 22 Anne MAY Tobias Elizabeth MAY Pilcot Bricklayer    
1824 May 2 William LUNN Daniel Sophia LUNN Pilcot Thatcher    
1824 May 30 Henry FREEMAN Henry Ruth FREEMAN Pilcot Labourer    
1824 May 30 Walter CUMPLIN Francis Anne  CUMPLIN Pilcot Labourer    
1824 Aug 8 Hannah FREEMAN William Jane FREEMAN Pilcot Labourer    
1824 Aug 22 Sarah Anne LOVELOCK George Elizabeth LOVELOCK Pilcot Labourer    
1824 Oct 31 James HOLDAWAY Daniel Jane HOLDAWAY Poulter's Labourer    
1825 Nov 7 John FERGUSON George Mary FERGUSON Pilcot Labourer    
1825 Jan 23 Mary COOK William Mary COOK Pilcot Farrier    
1825 Apr 16? Lucy Ellen CUMPLIN Thomas Mary CUMPLIN Pilcot Victualler    
1825 Jun 12 Samuel PRETTY William Jane PRETTY Pilcot Dogmersfield Parish Labourer    
1825 Jul 17 Jane GREGORY Stephen Jane GREGORY Pilcot Labourer    
1825 Juul 29 Mary FULBROOK John Harriet FULBROOK Pilcot Dogmersfield Parish Labourer    
1825 Oct 23 Jane POULTER Benjamin Mary POULTER Spratt's Hatch Farm  Labourer    
1825 Dec 11 David LOVELOCK James Elizabeth LOVELOCK Pilcot Dogmersfield Parish Blacksmith    
1826 Jan 1 Charles FREEMAN William Jane FREEMAN Pilcot Dogmersfield Parish Labourer    
1826 Jan 15 Lucy  FULBROOK James Jane FULBROOK Rectory Dogmersfield Labourer    
1826 Jan 29 Susan  FREEMAN William Ruth FREEMAN Pilcot Dogmersfield Parish Labourer    
1826 Feb 26 Betsy CRUMPLIN Henry Martha CRUMPLIN Pilcot Dogmersfield Parish Labourer    
1826 Feb 26 Sarah MAY Tobias Elizabeth MAY Pilcot Dogmersfield Parish Bricklayer    
1826 Mar 19 Francis (son) MAYNARD William Anne MAYNARD Beezleey's Cottage Dogmersfield Labourer    
1826 Mar 26 William CRANDFORD George Elizabeth CRANDFORD Cocksmoor? Dogmersfield Gamekeeper    
1826 Apr 2 Charles LOVELOCK James Sarah LOVELOCK Dogmersfield Labourer    
1826 May 7 James LUSH Baseborn Mary LUSH Pilcot Dogmersfield Parish Servant    
1826 May 14 Thomas HOLDAWAY Daniel Jane HOLDAWAY Beazley's Cootage Dogmersfield Carpenter    
1826 Nov 12 William PRETTY Thomas Frances PRETTY Park Lodge Farnham Road Labourer    
1826 Nov 26 John COOK William Sarah COOK Pilcot Yeoman    
1827 Feb 25 Maria  CUMPLIN Thomas Mary CUMPLIN Pilcot Victualler    
1827 Aug 5 William BIDE George Anne BIDE Pilcot Labourer    
1827 Sep 16? Edward PRETTY William Jane PRETTY Pilcot Labourer    
1827 Sep 23 Caroline FREEMAN William Jane FREEMAN Pilcot Labourer    
1827 Dec 23 George FERGUSON George Mary FERGUSON Pilcot Labourer    
1828 Mar 23 Sarah FERGUSON James Sarah FERGUSON Pilcot Labourer    
1828 Apr 13 Jane FULBROOK James Jane FULBROOK Beazley's Cootage Gamekeeper    
1828 Apr 13 Charles GREGORY Stephen Jane GREGORY Pilcot Labourer    
1828 May 11 Edward HOLDAWAY Daniel Jane HOLDAWAY Beazley's Cootage Carpenter    
1828 May 25 Susan  LOVELOCK James Elizabeth LOVELOCK Pilcot Blacksmith    
1828 Jun 8 Jane COOK William Sarah COOK Pilcot Yeoman    
1828 Sep 21 Elizabeth PRETTY Thomas Elizabeth PRETTY Pilcot Labourer    
1828 Jun 8 Mary MAY Tobias Elizabeth MAY Pilcot Bricklayer    
1828 Sep 28 Charles LOVELOCK Daniel? Elizabeth LOVELOCK Pilcot Labourer    
1828 Nov 14 Charles William FREEMAN William Ruth FREEMAN Duckery Labourer    
1828 Dec 7 Henry CRUMPLIN Thomas Mary CRUMPLIN Pilcot Victualler    
1828 Dec 21 Mary LOVELOCK James Sarah LOVELOCK Pilcot Labourer    
1828 Dec 28 Harriet   CRUMPLIN Edward Elizabeth CRUMPLIN Grubbs Labourer    
1829 Jan 14 Charles FERGUSON Frederick Anne FERGUSON Pilcot Labourer    
1829 May 10 Anne SLINGO Thomas Jane SLINGO Pilcot Labourer    
1829 Jun 29? Matilda BURROWS Baseborn Anne BURROWS Pilcot Spinster    
1829 Aug 16 Frederick   FULBROOK William Eliza  FULBROOK Cox Moor Gamekeeper    
1829 Sep 4 Charles HOLDAWAY Daniel Jane HOLDAWAY Beazley's Cootage Carpenter    
1829 Oct 4 Sarah MAYNARD William Anne MAYNARD Parsonage Labourer    
1829 Nov 29 William POULTER Benjamin Mary POULTER Hawleys Blacksmith    
1830 Jan 10 Harriet   FREEMAN William Jane FREEMAN Pilcot Labourer    
1830 Mar 14 Maria  COOK William Sarah COOK Pilcot Yeoman    
1830 May 18 Susan Douglas MILDMAY Joseph Jane MILDMAY Dogmersfield Gardener    
1830 Jun 13 Elizabeth LOVELOCK Daniel Elizabeth LOVELOCK Pilcot Labourer    
1830 Jun 13 George FREEMAN William Ruth FREEMAN Pilcot Labourer    
1830 May 30? Lucy  HOLDAWAY James Susan HOLDAWAY Spratt's Hatch Labourer    
1830 Jul 25 Sophia FULBROOK John Harriet FULBROOK Spratt's Hatch Labourer    
1830 Aug 29 Charles LOVELOCK James Elizabeth LOVELOCK Pilcot Blacksmith    
1830 Aug 29 Elizabeth COOK Baseborn Sarah COOK Pilcot Spinster    
1830 Aug 22 Robert FERGUSON George Mary FERGUSON Pilcot Labourer    
1830 Nov 7 William HEATHER  Henry Rachel HEATHER  Pilcot Labourer    
1830 Nov 14 Charles GOATLEY Charles Jane GOATLEY Pilcot Baker    
1830 Oct 24 George FULBROOK William Eliza  FULBROOK Cox Moor Gamekeeper    
1830 Nov 21 John GREGORY Stephen Jane GREGORY Pilcot Labourer    
1831 Mar 1 Fanny PRETTY William Jane PRETTY Pilcot Labourer    
1831 Mar  6 William LOVELOCK David Lucy LOVELOCK Pilcot Labourer    
1831 Apr 10 James ALLEN John Martha ALLEN Pilcot Labourer    
1831 May 8 Robert CRUMPLIN Thomas Mary CRUMPLIN Pilcot Victualler    
1831 Jun 10 Anne PRETTY Thomas Fanny PRETTY Pilcot Labourer    
1831 Jul 23 William SLINGO Thomas Jane SLINGO Pilcot Labourer    
1831 Jul 31 Anne EVERETT Charles Elizabeth EVERETT Spratt's Hatch Labourer    
1831 Oct 9 Jane CRUMPLIN Edward Elizabeth CRUMPLIN Dogmersfield Labourer    
1831 Oct 28 Charles FULBROOK Not given Not given FULBROOK Dogmersfield Not given Privately  
1831 Nov 20 Miras? BURROWES Baseborn Anne BURROWES Dogmersfield Spinster    
1831 Nov 27 Richard COOK William Sarah COOK Dogmersfield Farmer    
1831 Dec 27 Henry NORRIS Henry? Anne NORRIS Dogmersfield Farmer    
1832 Jan 15 Charles FULBROOK William Eliza  FULBROOK Dogmersfield Labourer    
1832 Feb 12 Jane CRUMPLIN William Eliza  CRUMPLIN Crookham Labourer    
1832 Mar 11 Mary LOVELOCK Daniel Elizabeth LOVELOCK Dogmersfield Labourer    
1832 Mar 26 Robert MILLER Joseph Jane MILLER Dogmersfield Gardener    
1832 Apr 15 Jane FREEMAN William Jane FREEMAN Dogmersfield Labourer    
1832 May 20 James LOVELOCK Abraham Martha LOVELOCK Dogmersfield Labourer    
1832 Jun 17 Jane GOATLEY George Jane GOATLEY Dogmersfield Bailiff    
1832 Jul 1 George HEATHER (EYTHER) Henry Rachel HEATHER (EYTHER) Dogmersfield Labourer    
1832 Jul 3 Anne MAYNARD William Anne MAYNARD Dogmersfield Labourer Privately  
1832 Jul 15 Francis FERGUSON George Mary FERGUSON Dogmersfield Labourer    
1832 Aug 22 Thomas FULBROOK James Jane FULBROOK Dogmersfield Gamekeeper    
1832 Aug 26 ? HOLDAWAY Daniel Jane HOLDAWAY Dogmersfield Carpenter    
1832 Sep 9 Francis FREEMAN William Ruth FREEMAN Dogmersfield Labourer    
1832 Oct 7 Mary Anne ALLEN John Martha ALLEN Dogmersfield Labourer    
1832 Nov 23 Henry LUNN John Sarah LUNN Shalden? Labourer    
1832 Dec 23 Sarah NORRIS Henry Anne NORRIS Dogmersfield Farmer    
1833 Jan 10 Edward FULBROOK John Harriet FULBROOK Dogmersfield Labourer    
1833 Feb 17 Thomas SMITH Thomas Sarah SMITH Dogmersfield Labourer    
1833 Feb 17 James PRETTY Francis Thomas PRETTY Dogmersfield Labourer    
1833 Feb 19 Henry PRATT Daniel Not given PRATT Odiham Gamekeeper    
1833 Mar 3 Benjamin POULTER Benjamin Mary POULTER Dogmersfield Blacksmith    
1833 Mar 18 James LOVELOCK David Mary LOVELOCK Dogmersfield Labourer    
1833 Apr 14 James LOVELOCK James Elizabeth LOVELOCK Dogmersfield Labourer    
1833 Jun 16 Alfred FULBROOK William Eliza  FULBROOK Dogmersfield Gamekeeper    
1833 Jul 14 Henry FREEMAN John Jane FREEMAN Dogmersfield Labourer    
1833 Jul 28 Thomas HOLDAWAY James Susan HOLDAWAY Odiham Labourer    
1833 Sep 29 Sarah COOK William Sarah COOK Dogmersfield Farmer    
1833 Nov 3 John EVERETT Charles Elizabeth EVERETT Dogmersfield Labourer    
1833 Dec 15 Timothy FERGUSON Frederick Anne FERGUSON Dogmersfield Labourer    
1833 Dec 15 Jesse FERGUSON Frederick Anne FERGUSON Dogmersfield Labourer    
1834 Jan 5 Yashti SLINGO Thomas Jane SLINGO Dogmersfield Labourer    
1834 Mar 2 George BURROWS John Eleanor BURROWS Dogmersfield Blacksmith    
1834 Mar 29 Jane Eliza MILLER Joseph Jane MILLER Dogmersfield Gamekeeper    
1834 Apr 6 George POULTER Baseborn Mary POULTER Dogmersfield Omitted    
1834 Apr 16 Robert FULBROOK John Harriett FULBROOK Dogmersfield Labourer    
1834 Jun 1 Anne LOVELOCK Abraham Martha LOVELOCK Dogmersfield Labourer    
1834 Jun 1 William CRUMPLIN Baseborn Susan CRUMPLIN Dogmersfield Omitted    
1834 Jun 29 Charles POTTINGER Baseborn Martha POTTINGER Dogmersfield Omitted    
1834 Aug 16 Elizabeth CRUMPLIN William Eliza  CRUMPLIN Dogmersfield Sawyer    
1834 Aug 16 Richard LOVELOCK Daniel Elizabeth LOVELOCK Dogmersfield Labourer    
1834 Aug  24 Jane HEATHER (EYTHER) Henry Rachel HEATHER (EYTHER) Dogmersfield Labourer    
1834 Sep 7 James ALLEN John Martha ALLEN Dogmersfield Labourer    
1834 Nov 2 James GIRDLER William Maria GIRDLER Dogmersfield Clerk    
1834 Nov  2 Frances   CRANDFORD Baseborn Elizabeth CRANDFORD Dogmersfield Omitted    
1834 Nov 2 Matilda FREEMAN William Jane FREEMAN Dogmersfield Labourer    
1835 Jan 4 Andrew FULBROOK William Eliza  FULBROOK Dogmersfield Gamekeeper    
1835 Mar 29 Betsey SMITH Thomas Sarah SMITH Dogmersfield Labourer    
1835 Apr 5 Eliza FULBROOK John Harriet FULBROOK Dogmersfield Labourer    
1835 May 16 Francis COOK William Sarah COOK Dogmersfield Farmer    
1835 May 24 Charlotte MAYNARD William Anne MAYNARD Dogmersfield Labourer Privately 2/may
1835 May 24 Thomas PRETTY Thomas ? (too faint) PRETTY Dogmersfield Labourer    
1835 Jun 14 Harriet   FREEMAN John Jane FREEMAN Pilcot Labourer    
1835 Jun 30 Mary BENNETT George Mary BENNETT Pilcot Labourer    
1835 Jul 24 David FERGUSON Frederick Anne FERGUSON Parsonage Labourer    
1835 Sep 27 James Henry MILLER Joseph Jane MILLER Dairy Gardener    
1835 Oct 30 Timothy SLINGO Thomas Jane SLINGO Pilcot Labourer    
1835 Nov 1 Mary LOVELOCK David Lucy LOVELOCK Pilcot Labourer    
1835 Nov 22 Mary HOLDAWAY Daniel Jane HOLDAWAY Dogmersfield Carpenter    
1835 Nov 29 John BURROWS John Eleanor BURROWS Pilcot Blacksmith    
1836 Mar 27 William LOVELOCK Abraham Martha LOVELOCK Pilcot Labourer    
1836 Jun 12 William FULBROOK William Eliza  FULBROOK Cocksmoor? Dogmersfield Gamekeeper    
1836 Jul 10 James FERGUSON George Mary FERGUSON Dogmersfield Labourer    
1836 Jul 10 James ALEXANDER George Mary ALEXANDER Dogmersfield Labourer    
1836 Oct 16 Martha SMITH John Phebe SMITH Dogmersfield Labourer    
1836 Nov  6 Sarah GIRDLER Thomas Sarah GIRDLER Dogmersfield Bricklayer    
1836 Nov 13 Selina CRUMPLIN Noel Louisa CRUMPLIN Crookham (Crondall) Sawyer    
1836 Nov 20 Eliza FREEMAN William Jane FREEMAN Dogmersfield Labourer    
1836 Dec 25 Samuel COOK William Sarah COOK Dogmersfield Farmer    
1837 Feb 26 Henry LOVELOCK Daniel Elizabeth LOVELOCK Dogmersfield Labourer    
1837 Jun 9 Frances Anne CRUMPLIN Henry Frances CRUMPLIN Spratt Hatch Dogmersfield Sawyer    
1837 Jul 23 William GIRDLER William Mary GIRDLER Dogmersfield Bricklayer    
1837 Oct 15 Mira  FULBROOK William Eliza  FULBROOK Dogmersfield Gamekeeper    
1837 Dec 31 Maria  PRETTY Thomas Frances PRETTY Dogmersfield Labourer    
1837 Dec 31 Mary Anne HERAGE Joseph Mary HERAGE Dogmersfield Labourer    
1838 Feb 18 E;eanor Jane BURROWS John Eleanor BURROWS Dogmersfield Blacksmith    
1838 Feb 25 Harriet   LOVELOCK David Lucy LOVELOCK Dogmersfield Labourer    
1838 Mar 18 Charles MAYNARD William Anne MAYNARD Dogmersfield Labourer    
1838 Jun 3 Samuel ALLEN John Martha ALLEN Dogmersfield Labourer    
1838 Jun 3 George CRANFORD Richard Mary CRANFORD Dogmersfield Labourer    
1838 Jun 17 Mary Ann FREEMAN William Jane FREEMAN Dogmersfield Labourer    
1838 Sep 30 Henry CRUMBLIN Henry Fanny CRUMBLIN Dogmersfield Labourer    
1838 Nov 25 Emma SMITH Thomas Sarah SMITH Dogmersfield Labourer    
1838 Nov 26 Charles MILLS Charles Mary MILLS Dogmersfield Labourer    
1838 Dec 9 Daniel FERGUSON Frederick Anne FERGUSON Dogmersfield Labourer    
1838 Dec 30 Charles LOVELOCK Abraham Martha LOVELOCK Dogmersfield Labourer    
1839 Jan 20 David SPENCER David Emma SPENCER Dogmersfield Miller    
1839 Feb 10 Henry CRUMPLIN William Eliza  CRUMPLIN Crookham (Crondall) Sawyer    
1839 Feb 24 Henry GIRDLER Noel Eliza  GIRDLER Dogmersfield Bricklayer    
1839 Mar 17 Henry FULBROOK William Eliza  FULBROOK Dogmersfield Gamekeeper    
1839 Mar 31 Maria  HEATHER Henry Rachel HEATHER Dogmersfield Labourer    
1839 Apr 25 Ellen